Eczane Tabelası

Eczane Tabelası Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Eczane tabelaları kırmızı ve beyaz renklerden oluşmaktadır. 2014 yılında yürürlüğe giren tek tip eczane tabelası yasarı ile ülkemizde faaliyette olan eczanelerin tabelalarında görsel kirliliği, haksız rekabeti önlemek ve hastaların eczanelere erişimlerini koylaştırmak açısından eczane tabelalarında standartlar bulunmaktadır.

Eczane tabelası zeminler kompozit olması gerekmektedir. Eczane harfleri ise vakum yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu tabelalar ışıksız olması gerekir. Işık kullanımı sadece eczane yazısı için geçerli olup diğer kısımlar ışıksız olması gerekir.

Eczane Tabelasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Eczane tabelalarında yasal standartlara uyulması çok önemlidir. Yönetmeliğe göre zemin ölçüsü 200 cm, 300 cm ve 400 cm tabelalar için ölçü standartları bulunmaktadır. Ölçü standartları tabelanın beyaz ve kırmızı kısmı yanı sıra eczane pleksi kabartma harf yüksekliği ve eczana yası harf yüksekliği için de belirlenmiştir.

Eczana tabelalarında taşıyıcı konstrüksiyon ve alüminyum kasası çok önemlidir. Tasarımı kadar imalatı ve montajı sırasında kaliteli malzemelerin kullanılması, bu tabelanın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Yürürlükte olan yasaya uygun olmayan bir tasarım ve imalat süreci sizin maddi kayıp yaşamanıza neden olacaktır.

Resim
X